Az 1970-es évek végén jelent meg az első általános célú és specializált programozási nyelv, a strukturált programozás. Az 1990-es évek végére a számítógépek széles körben elterjedtek, már nem csak a vállalati szektorban lett mindennapos a használatuk.
A programfejlesztés céljait egy az emberi gondolkodáshoz közel álló módszer teszi lehetővé, ugyanakkor a programnak nem szabad hatékonyságát elveszítenie, tehát minél elemibb egységekből kell állnia. Az 1990-es évek második felére jellemző a legújabb programozási technikák kialakulása. Ezekben a rendszerekben a programozónak már csak a probléma megoldásával kell foglalkoznia.
Az első programozási nyelv a gépi kód volt. Az utasításokat a számítógép képes volt közvetlenül értelmezni és végrehajtani. Ez a nyelv a gépek számára közvetlenül értelmezhető, de az emberi nyelvtől igencsak messze áll.
Második generációs programozási nyelvek
A számítógépek vállalati szinten történő elterjedése miatt felmerült az igény a gyorsabb programnyelvekre. Ezek a nyelvek már sokkal közelebb állnak az emberi nyelvhez és gondolkodáshoz. Ezek a programozási nyelvek a következők:
Harmadik generációs programozási nyelvek
A harmadik generációs programnyelveket a mai napig használják. Igen sokféle probléma megoldására alkalmasak. Ezek a programozási nyelvek a következők: